High school sports roundup for April 22, 2021

Track & Field

Archbishop Murphy/Meadowdale/Mountlake Terrace
Edmonds Stadium

Girls Team Scores
Meadowdale 97
Mountlake Terrace 55
Archbishop Murphy 5

Girls Winners
100 Meters- Tresley Love (MD) 12.81
200 Meters- Tresley Love (MD) 27.36
400 Meters- Tresley Love (MD) 1:01.84
800 Meters- Sonja Amy (MD) 2:46.52
1600 Meters- Gia Powell (MD) 6:05.87
3200 Meters- Sonja Amy (MD) 13:35.60
100 Meter Hurdles- Gia Powell (MD) 19.25
300 Meter Hurdles- Gia Powell (MD) 55.85
4×100 Relay- Julia Reitan/Kesley Love/Tresley Love/Julia Meas (MD) 52.86
4×200 Relay- Gia Powell/ Rachel Meas/Julia Reitan/Annalisa Grant/ (MD) 2:01.58
4×400 Relay- Emily Olson/Natalie Geppert/Sophia Lucas/Makena Schick (AM) 5:00.03
Shot Put- Sierra Sonko (MT) 27-05.00
Discus- Elise Colvin (MT) 84-11
Javelin- Alexis Dresher (MT) 101-01
High Jump- Sonja Amy (MD) 4-10.00
Pole Vault- Lilianna Broce (MD) 6-06.00
Long Jump- Julia Meas (MD) 14-10.50
Triple Jump- Julia Meas (MD) 26-08.75

Boys Team Scores
Meadowdale 94
Mountlake Terrace 33
Archbishop Murphy 20

Boys Winners
100 Meters- Hans Beck (MD) 11.47
200 Meters- Isaac Carlson (MD) 24.07
400 Meters- Trazz Pepper (MT) 58.56
800 Meters- Deklund DeBell (MD) 2:03.96
1600 Meters- Bo Carlton (AM) 4:40.33
3200 Meters- Deklund DeBell (MD) 10:42.47
110 Meter Hurdles- Deklund DeBell (MD) 17.57
300 Meter Hurdles- Jack Grannum (AM) 55.93
4×100 Relay- Sam Lybeer/Hans Beck/Cedric Washington/Isaac Carlson (MD) 45.41
4×400 Relay- TJ North/Isaac Carlson/Wyatt Waddel/Austin Seals (MD) 3:53.77
Shot Put- Thomas Nakamura (MD) 34-09.00
Discus- Thomas Nakamura (MD) 110-03
Javelin- Logan Middleton (MT) 144-01
High Jump- Austin Seals (MD) 5-08.00
Pole Vault- Austin Seals (MD) 13-00.00
Long Jump- Sam Lybeer (MD) 19-05.00
Trip Jump- Andrew Zollars (MD) 38-01.50

Meadowdale next meet: vs Shorewood; Thursday April 29; 4 p.m. at Shoreline Stadium

Mountlake Terrace next meet: vs Edmonds-Woodway; Thursday April 29; 3:30 p.m. at Edmonds Stadium

Lynnwood vs Kamiak
Frank Goddard Stadium

Girls Team Scores
Kamiak 112
Lynnwood 37

Girls Winners
100 Meters- Ella Kunz (K) 14.12
200 Meters- Annabelle Heiman (K) 27.96
400 Meters- Annabelle Heiman (K) 1:02.94
800 Meters- Donna Marie Harris (L) 2:38.63
1600 Meters- Emma Arceo (K) 5:37.06
3200 Meters- Emma Arceo (K) 12:23.01
100 Meter Hurdles- Madison Trotter (K) 17.88
300 Meter Hurdles- Bella Hasan (K) 51.13
4×100 Relay- Dana Osorio Amya/Lauren Pethick/Tess Schornack/Annmarie Thomson (K) 56.50
4×200 Relay- Annabelle Heiman/Kaylie Bullock/Claire Banfield/Isabela Ceniceros (K) 1:54.20
4×400 Relay- Donna Marie Harris/Kathryn Potter/Sarah McArthur/Gergana Georgieva (L) 4:31.60
Shot Put- Maurcia Lott (L) 28-03.00
Discus- Avery Stengele (K) 93-10
Javelin- Alessandra Valmonte (K) 77-03
High Jump- Isabelle Leonard (K) 5-00.00
Pole Vault- Connie Chen (K) 8-06.00
Long Jump- Isabelle Leonard (K) 15-09.00
Triple Jump- Isabelle Leonard (K) 24-04.50

Boys Team Scores
Kamiak 76
Lynnwood 68

Boys Winners
100 Meters- Pavin Soumpholphakdy (L) 11.65
200 Meters- Justin LeBlanc (K) 23.65
400 Meters- Ian Greer (K) 51.99
800 Meters- Carp Mukai (K) 1:59.74
1600 Meters- Anthony Chambers (L) 4:52.10
3200 Meters- Carp Mukai (K) 9:40.10
110 Meter Hurdles- Richard Vo (L) 18.02
300 Meter Hurdles- Richard Vo (L) 44.00
4×100 Relay- Andrew Archide/John Miguel Hurtado/Jordan WhittlePavin Soumpholphakdy (L) 45.21
4×400 Relay- Ian Greer/Justin LeBlanc/Jason Blinn/Carp Mukai (K) 3:34.70
Shot Put- Blake Reed-Henderson (L) 42-06.25
Discus- Siddiq Khan (K) 113-10
Javelin- Gavin Kincaid (L) 127-07
High Jump- Nathan Warner (K) 6-00.00
Pole Vault- Tanner Fahey (L) 12-00.00
Long Jump- Nathan Warner (K) 17-11.75
Trip Jump- Ian Greer (K) 38-11.75

Lynnwood next meet: vs Jackson; Thursday April 29; 3:30 p.m. at Everett Memorial Stadium

Edmonds-Woodway vs Shorewood
Shoreline Stadium

Girls Team Scores
Edmonds-Woodway 94
Shorewood 52

Girls Winners
100 Meters- Gilana Wollman (S) 12.65
200 Meters- Gilana Wollman (S) 26.53
400 Meters- Keegan Sherry (S) 1:07.73
800 Meters- Jemma Willcox (EW) 2:34.31
1600 Meters- Jemma Willcox (EW) 5:35.13
3200 Meters- Jules Carroll (S) 16:55.27
100 Meter Hurdles- Katelyn Ely (EW) 18.53
300 Meter Hurdles- Olivia Wilde (S) 50.82
4×100 Relay- Nevaeh Gary/Kaddy Kongira/Jamie Livingston/Naomi Limb (EW) 52.21
4×200 Relay- Sydney Chappell/Naomi Limb/Nevaeh Gary/Kaddy Kongira (EW) 1:50.25
4×400 Relay- Katelyn Ely/Siena Samione/Jemma Willcox/Sharon Gutierrez (EW) 4:42.30
Shot Put- Claire Stroh (EW) 33-07.00
Discus- Claire Stroh (EW) 98-03
Javelin- Nikki Lyons (EW) 96-06
High Jump- Aria Orcutt (S) 4-10.00
Pole Vault- Aria Orcutt (S) 7-06.00
Long Jump- Vianca Quinones (EW) 14-11.00
Triple Jump- Vianca Quinones (EW) 31-07.00

Boys Team Scores
Edmonds-Woodway 113.5
Shorewood 31.5

Boys Winners
100 Meters- Cade Tanaka (S) 11.69
200 Meters- Steele Swinton (EW) 24.79
400 Meters- Lake Mueller (S) 52.34
800 Meters- Josiah Ponton (EW) 2:06.49
1600 Meters- Josiah Ponton (EW) 4:40.88
3200 Meters- Dillon Sackett (EW) 10:51.32
110 Meter Hurdles- Evan Graves (EW) 15.62
300 Meter Hurdles- Evan Graves (EW) 40.78
4×100 Relay- Elias Ginder/Mihin Wijayasundara/Evan Graves/Alec Rust (EW) 45.75
4×400 Relay- Shane Bruneau/Evan Graves/Steele Swinton/Josiah Ponton (EW) 3:50.66
Shot Put- Taejin Thongdee (S) 44-06.50
Discus- Taejin Thongdee (S) 131-07
Javelin- Alec Rust (EW) 137-09
High Jump- Will Bates (EW) 6-00.00
Pole Vault- Cade Tanaka (S) 13-00.00
Long Jump- Will Bates (EW) 18-01.00
Triple Jump- Cayden Edwards (EW) 32-09.00

Edmonds-Woodway next meet: vs Mountlake Terrace; Thursday April 29; 3:45 p.m. at Edmonds Stadium

Softball

Mariner defeated Meadowdale 8-6
No details reported
Records: Mariner 5-2; Meadowdale 4-3
Meadowdale next game: vs Lynnwood; Tuesday April 27; 4 p.m. at Meadowdale High School

Lynnwood defeated Mountlake Terrace 8-4

Winning Pitcher- Sydney Weitkamp

Highlights

Lynnwood Pitching:
Sydney Weitkamp 5 IP, 3 H, 1 ER, 0 BB, 6 K
Nyree Johnson 2 IP, 5 H, 0 ER, 0 BB, 1 K

Lynnwood Hitting:
Hailey Johnson 2-4, 3B, HR, 2 R, 4 RBI
Nyree Johnson 1-3, BB, HR, 2 R, 2 RBI
Malina Holden 2-3, BB, 2B, RBI
Sydney Weitkamp 1-2, 2 BB, 2 R
Alex Reiflin 2-2, 2 BB
Grace Desota 1-3, BB, R, RBI

Mountlake Terrace Hitting:
Cameron Dunn 2-3, HR, 2 R, 2 RBI
Ellie Gilbert 1-3, 2B, 2 RBI

Mountlake Terrace Pitching:
Kyleigh Smith 6 IP, 2 ER, 2BB, 7 K

Records: Mountlake Terrace 2-4; Lynnwood 1-5
Mountlake Terrace next game: at Edmonds-Woodway; Monday April 26; 4 p.m.
Lynnwood next game: at Meadowdale; Tuesday April 27; 4 p.m.

Edmonds-Woodway defeated Shorecrest 5-2

Winning Pitcher: Annika Forseth

Highlights

Edmonds-Woodway Pitching:
Annika Forseth 7 IP, 8 K

Edmonds-Woodway Hitting:
Annika Forseth 1-3, 2-Run HR
Sofia Chamorro 2-3, 2 2B, 2 RBI

Shorecrest Hitting:
Kaine Marcinkowski 2-3, HR

Records: Edmonds-Woodway 4-3; Shorecrest 2-5
Edmonds-Woodway next game: vs Mountlake Terrace; Monday April 26; 4 p.m. at Edmonds-Woodway High School

— Compiled by Steve Willits

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names — as well as city of residence — are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.